Прийняття нових державних будівельних норм щодо планування та забудови територій дозволить нарешті змінити застарілі підходи до містобудівного проектування в нашій країні на сучасне нормування, що відповідає міжнародному досвіду використання територій.

Про це 21 липня на круглому столі «Фінальні проекти ДБН щодо дитячих садків, шкіл, медичних закладів, а також планування і забудови територій, вулиць і доріг» наголосив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Лев Парцхаладзе.

«Необхідність осучаснення державних норм щодо планування та забудови територій назріла вже дуже давно. Адже досі використовуються застарілі показники, що не відповідають міжнародному досвіду нормування використання територій, а не рідко й здоровому глузду. Зрозуміло чому – вони діють з радянських часів, які минули вже кілька десятків років. Наприклад, у нас зовсім відсутнє унормування територій за межами населених пунктів, або — нема чіткого регулювання вимог до забезпечення доступності середовища для маломобільних груп населення. Проект ДБН з планування та забудови територій розроблений з урахуванням європейського досвіду та сучасних вимог. В єдиному нормативному акті об’єднано кілька існуючих будівельних норм з проектування міських, сільських поселень, сільськогосподарських і промислових підприємств, комплексних схем транспорту», — сказав він.

За словами заступника міністра, існує багато питань з планування та забудови територій, які зовсім не унормовувалися діючими застарілими ДБН. Тому у проекті нового нормативно-правового документа ДБН «Планування і забудова територій» впроваджені важливі положення:

 • розглядаються території як населених пунктів, так і за їх межами, у тому числі об’єднані територіальні громади;
 • визначено зонування територій населених пунктів (функціональне, будівельне, ландшафтне);
 • встановлено граничний відсоток забудови земельних ділянок багатоквартирного житла
 • врегульовано особливості організації житлової забудови кварталами 2-5 га;
 • встановлено можливість використання у житловій забудові вбудовано–прибудованих дошкільних навчальних закладів;
 • передбачена можливість змішаної забудови у складі ділових, навчальних закладів, житла, торгівлі, тощо;
 • унормована можливість будівництва рекреаційного житла в межах курортних територій.

Крім того, в новому документі деякі положення існуючих ДБН удосконалені за сучасними вимогами:

 • встановлено зони, що обмежують містобудівну діяльність;
 • визначені показники щільності населення;
 • визначена мережа ландшафтно-рекреаційних територій як у межах населених пунктів так і за їх межами
 • розширено питання збереження традиційного характеру середовища історичних населених місць та реконструкції історичної забудови;
 • зроблено акцент на інноваційний розвиток виробничих територій;
 • удосконаленні забезпечення доступності маломобільних груп населення та система велосипедного руху;
 • деталізована складова оцінки екологічних умов у містобудівному проектуванні;
 • розширено та деталізовано зміст протипожежних вимог;
 • розвинуто складову санітарного очищення території населених пунктів та поводження з твердих побутових відходів з урахуванням сучасних технологічних можливостей.

Парцхаладзе додав, що удосконалення ДБН з планування та забудови територій дозволить значно зменшити обсяги звернень щодо відхилень від державних будівельних норм. Адже майже половина таких звернень (42%) стосується саме норм містобудівного проектування.

Довідково

Проект ДБН «Планування і забудова територій» розроблено на заміну ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН Б.2.4-1-94 «Планування і забудова сільських поселень», ДБН Б.2.4-3-95 «Генеральні плани сільськогосподарських підприємств», ДБН Б.2.4-4-97 «Планування та забудова малих сільськогосподарських підприємств та селянських (фермерських) господарств», ДБН Б.1-2-95 «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження комплексних схем транспорту для міст України», СНиП ІІ-89-80 «Генеральные планы промышленных предприятий».

У 2017 році Мінрегіон планує перегляд 27 ДБН.

Матеріаль с сайту Мінрегіону.